laptop, ایسوس, پردازنده, لپ تاپ

احتمال رونمایی پردازنده‌های لپ‌تاپی آلدر لیک HX در رویداد ۱۹ اردیبهشت ایسوس

ایسوس قصد دارد ۹ می (۱۹ اردیبهشت) رویدادی با عنوان The Pinnacle of Performance (اوج عملکرد) برگزار کند. به‌گزارش Wcftech و براساس برخی شایعات، این شرکت تایوانی قصد دارد در این رویداد، نسل بعدی لپ‌تاپ‌های حرفه‌ای خود را معرفی کند.

ایسوس مجموعه لپ‌تاپ‌های ROG و ROG STRIX‌ خود را با پردازنده‌های آلدر لیک سری P اینتل عرضه کرد و حالا کاملاً منطقی به‌نظر می‌رسد که در نسل بعدی لپ‌تاپ‌های خود نیز از پردازنده‌های آلدر لیک سری HX تیم آبی استفاده کند. این شرکت در صفحه‌ی مربوط به رویداد The Pinnacle of Performance‌ این‌گونه توضیح داده است:‌

رویداد مجازی The Pinnacle of Performance‌رور ۹ می ۲۰۲۲ ساعت ۱۲:۰۰ بعداز‌ظهر به وقت نیویورک برگزار می‌شود. در این رویداد، به‌طور کامل با قابلیت‌های جدید تازه‌ترین محصولات ایسوس آشنا خواهید شد.

نتایجی که از بنچمارک‌های گیک‌بنچ به بیرون درز پیدا کرده است، نشان می‌دهند که پردازنده‌های Core i9 و Core i7 و Core i5 سری HX اینتل در‌مقایسه‌با نسل قبلی این پردازنده‌ها، فرکانس و تعداد هسته‌‌ی بیشتری دارند:

  • i5-12600HX به ۱۲ هسته، ۱۶ رشته و ۱۸ مگابایت حافظه‌ی کش L3 مجهز است و فرکانسی بین ۲٫۸ تا ۴٫۶ گیگاهرتز دارد.
  • i7-12850HX به ۱۶ هسته، ۲۴ رشته و ۲۵ مگابایت حافظه‌ی کش L3 مجهز است و فرکانسی بین ۲٫۴ تا ۴٫۷ گیگاهرتز دارد.
  • i9-12900HX به ۱۶ هسته، ۲۴ رشته و ۳۰ مگابایت حافظه‌ی کش L3 مجهز است و فرکانسی بین ۲٫۵ تا ۴٫۹ گیگاهرتز دارد.
  • i9-12950HX به ۱۶ هسته، ۲۴ رشته و ۳۰ مگابایت حافظه‌ی کش L3 مجهز است و فرکانسی بین ۲٫۵ تا ۴٫۹ گیگاهرتز دارد.

پردازنده‌های جدید آلدر لیک سری HX در قالب BGA بسته‌بندی می‌شوند؛‌یعنی پردازنده‌ها در زمان تولید به‌‌طور دائمی به مادربرد متصل می‌شوند و دیگر امکان به‌روزرسانی آن‌ها وجود نخواهد داشت.

asus-the-pinnacle-of-performance

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که تراشه‌های جدید ولتاژهای بهینه‌سازی‌شده‌ای ارائه می‌دهند تا توان موردنیاز برای حداکثر کارایی را در لپ‌تاپ‌ها تأمین کنند. جدیدترین سری پردازنده‌های اینتل درمقایسه‌با پردازنده‌ی Core i9-12900HK موجود، هسته‌ها و رشته‌های بیشتری را ارائه می‌کنند. این پردازنده به ۱۴ هسته و ۲۰ رشته مجهز است؛ در‌حالی‌که پردازنده‌های آلدر لیک سری HX اینتل با ۱۴ درصد افزایش در تعداد هسته‌ها و ۲۰ درصد افزایش در تعداد رشته‌ها عرضه خواهند شد.

مقاله‌های مرتبط:

جدیدترین پردازنده‌های لپ‌تاپی اینتل از سریع‌ترین پردازنده‌های Ryzen 9 6000 ای‌ام‌دی نیز سریع‌تر هستند؛ البته باید توجه کرد که این پردازنده‌ها با وجود سرعت بسیارشان، برق بسیار بیشتری از سایر پردازنده‌های دسکتاپی آلدر لیک اینتل مصرف می‌کنند.

تا‌به‌حال چندین تولیدکننده‌ی لپ‌تاپ ازجمله ایسوس اعلام کرده‌اند که قصد دارند لپ‌تاپ‌هایی مجهز به جدیدترین تراشه‌های موبایلی اینتل تولید کنند.

یکی دیگر از این تولیدکننده‌ها، دل (Dell) است که براساس شایعات منتشرشده می‌خواهد لپ‌تاپ‌های ورک‌استیشن سری Precision 7000 خود را با پردازنده‌های آلدر لیک سری HX و پردازنده‌های گرافیکی سری Arc Pro اینتل و RTX‌ انویدیا عرضه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *