laptop, ای ام دی, پردازنده, لپ تاپ

بنچمارک Ryzen 3 7320U، اولین پردازنده سری AMD Mendocino، فاش شد

AMD در کنفرانس مطبوعاتی خود در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۲۲ نسل جدید پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی کلاس لپ تاپ را با نام Mendocino معرفی کرد. این پردازنده‌ها مخصوص لپ‌تاپ‌های پایین‌رده هستند و با پردازنده‌هایی متفاوت‌اند که اخیراً در قالب خانواده‌ی Ryzen 6000 دردسترس قرار گرفته‌اند.

پردازنده‌های Ryzen 6000 تا قبل از معرفی APUهای جدید، شامل دو خانواده‌ی Cezanne و Barcelo بودند. پردازنده‌های خانواده‌ی Cezanne و Barcelo بیشتر در لپ‌تاپ‌های استاندارد و میان‌رده استفاده شدند؛ اما Mendocino در لپ‌تاپ‌های پرفروش و پایین‌رده حضور پیدا خواهد کرد.

AMD گفته است در پردازنده‌های سری Mendocino از هسته‌های قدیمی Zen 2 استفاده می‌کند. از این هسته‌ها پیش‌تر برای ساخت APUهای سری Ryzen 4000 و مدل‌هایی از سری Ryzen 5000 استفاده شده است. در پردازنده‌های Mendocino، واحد گرافیکی بهبود محسوسی را درمقایسه‌با نسل‌های قبل تجربه می‌کند و به‌جای معماری Vega، برپایه‌ی معماری RDNA 2 ساخته می‌شود.

بنچمارک منتسب به پردازنده AMD Ryzen 3 7320U از سری Mendocino

براساس گزارش Neowin، ارتقای معماری تراشه‌ی گرافیکی باعث می‌شود پردازنده‌های نسل جدید AMD به قابلیت‌هایی مثل دی‌کد AV1 مجهز شوند. به‌بیان بهتر، استفاده از معماری RDNA 2 بدین‌معنی نیست که پردازنده‌های خانواده‌ی Mendocino در‌زمینه‌ی گیمینگ درخشان ظاهر می‌شوند.

به‌تازگی بنچمارک منتسب به یکی از پردازنده‌‌های سری Mendocino در دیتابیس UserBenchmark دیده شده است تا با نحوه‌ی عملکرد این پردازنده‌ها بهتر آشنا شویم. ظاهراً بنچمارک فاش‌شده به نمونه‌ی پیش‌تولید پردازنده‌ی Ryzen 3 7320U مربوط می‌شود. این اولین‌باری است که Ryzen 3 7320U را می‌بینیم.

ظاهراً این APU به پردازنده‌ای مرکزی با ۴ هسته و ۸ ترد مجهز است. فعلا جزئیات دقیق پردازنده‌ی گرافیکی RDNA 2 این تراشه اعلام نشده؛ اما این واحد گرافیکیِ آزمایشی توانسته است تا حدی بهتر از پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع Vega 3 ظاهر شود.

مقاله‌ی مرتبط:

سیستم مجهز به پردازنده‌ی Ryzen 3 7320U از دو رم ۲ گیگابایتی LPDDR5-6400 و حافظه‌ی ذخیره‌سازی ۲۵۶ گیگابایتی NVMe استفاده کرده است. پردازنده‌ی Mendocino ای‌‌‌ام‌‌‌‌‌دی روی سیستم‌عامل ویندوز ۱۱ آزموده شده است. AMD در نمایشگاه کامپیوتکس اعلام کرد لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده‌ی Mendocino تا پایان سال ۲۰۲۲ و چند ماه پیش از لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده‌های Dragon Range و پردازنده‌های Ryzen 7000 Phoenix عرضه می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *